Izba Pamięci Jana Kilińskiego w Trzemesznie

Trzemeszno to nie tylko główny zabytek klasy zero, jakim jest Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. To także Izba Pamięci Jana Kilińskiego, prowadzona przez Wojciecha Bisikiewicza. Ta szewska rodzina z pokolenia na pokolenie posiada zakłady z naprawą butów w tym mieście.

Izba Pamięci Jana Kilińskiego w Trzemesznie (koło Gniezna) – to warto wiedzieć

Sam Jan Kiliński urodził się w Trzemesznie, następnie brał udział m.in. w Insurekcji Kościuszkowskiej. Jeden z jego pomników znajduje się w Trzemesznie, kolejny w Warszawie. Izba Pamięci Jana Kilińskiego w Trzemesznie znajduje się na ulicy Dąbrowskiego, która niegdyś nazywała się Szewską.

To niewielka salka, prowadzona przez pasjonata, który w czasie miejskich uroczystości, czy rocznicy śmierci Kilińskiego przywdziewa jego strój i aktywnie włącza się w obchody. W izbie znajduje się wiele pamiątek, dotyczących trzemeszeńskiego szewca. Pan Wojciech Bisikiewicz zgromadził także szablę, którą jego ojciec otrzymał jako odznaczenie za pamięć o Kilińskim i szewską działalność. W maleńkiej salce Izby Pamięci Jana Kilińskiego w Trzemesznie jednocześnie zmieści się około 20 osób. Nie jest to regularnie otwarta atrakcja, ale warto udać się do przylegającego obok warsztatu szewskiego i poprosić o oprowadzenie. Pan Wojciech Bisikiewicz uczyni to z największym zaangażowaniem i przyjemnością. Na zakończenie wizyty można wpisać się do pamiątkowej księgi gości.

W Trzemesznie rok rocznie są także prowadzone biegi im. Jana Kilińskiego

To miejski bohater, który wciąż obecny jest w pamięci mieszkańców tego wielkopolskiego miasta. Przy okazji wizyty w pierwszej stolicy Polski warto odwiedzić również Trzemeszno.